Zaczynamy kichać, drapać się, mamy kłopoty z oddychaniem i snem, a nasza skóra jest bardzo sucha. Co się dzieje? Prawdopodobnie nasz organizm zaczął się bronić, bo bodźce zewnętrzne, które na nas działają zidentyfikował jako atak zarazków. Tak właśnie objawia się alergia – przypadłość, którą wielu z nas pamięta z dzieciństwa, lub obserwuje w życiu naszych dzieci.

Przedstawiamy podstawowe pojęcia związane z alergią, mając nadzieję, że dzięki temu, alergia stanie się mniejszą przeszkodą w życiu osób, które się z nią zmagają. Zwracamy uwagę (przejdź do strony: Dom alergika pod specjalnym nadzorem), że utrzymanie zasad higieny w codziennym życiu pozwoli na uczynienie z domu przestrzeni przyjaznej nie tylko dla alergików. Pamiętajmy po prostu o tym, że zaniedbane mieszkanie lub dom nie tylko zagraża naszemu zdrowiu fizycznemu, ale wpływa także na nasz stan emocjonalny.

Niepotrzebnie nagromadzone przedmioty, brak systematyczności w sprzątaniu, brak nawyków codziennego porządkowania, zapominanie o tym, że kurz jest siedliskiem roztoczy – wszystko to negatywnie wpłynie na nasze samopoczucie i kondycję psychofizyczną. Bądźmy pewni, że odpowiednie i nowoczesne sprzęty: pralki, lodówki i suszarki z pewnością zwiększą komfort naszego życia, ale także ułatwią przestrzeganie podstawowych zasad higieny.

Wyrabiając nawyki systematycznych porządków i sprzątania nie zapominajmy o naszych dzieciach. Najmłodsi wymagają opieki. Ważne jest nie tylko to, aby dorastały w atmosferze miłości, ale w warunkach gwarantujących im zdrowie fizyczne, brak narażenia na działanie zarazków i bezpieczną odległość od szkodliwych środków chemicznych.

Jaki jest mechanizm powstawania alergii?
W przypadku alergików dochodzi do pewnego rodzaju „pomyłki” Układ odpornościowy organizmu traktuje działanie określonych substancji (pyłki kwiatowe, składniki pokarmowe, substancje chemiczne, kurz) jak zarazki. Pod wpływem ich działania wytwarzane są przeciwciała (IgE), które pozwalają organizmowi na każdorazowe rozpoznanie „wroga”. Organizm stale identyfikując daną substancję – alergen, jako zagrażającą zdrowiu, reaguje nadwrażliwie, wytwarzając po raz kolejny antyciała, czyli uczula się.

Jak wielu alergików żyje wśród nas?
Okazuje się, że problem nie jest rzadki. Szacuje się, że w Europie na dolegliwości alergiczne cierpi aż 35 procent populacji.

Co wywołuje alergię?
Lista substancji uprzykrzających życie alergikom jest długa, sięga aż kilkunastu tysięcy pozycji. Alergikom najwięcej problemów stwarzają pyłki kwiatowe, dym tytoniowy, roztocza, kurz, jedzenie (orzechy, soja, mleko) i wszechobecne w naszym życiu substancje chemiczne.

Jakie są objawy alergii?
Jeśli odczuwamy stałe swędzenie lub pieczenie skóry, to najprawdopodobniej mamy do czynienia z reakcją alergiczną. Świadczy również o niej to, że skóra pęka lub jest wysuszona i szorstka. Wszystkie wymienione objawy najczęściej występują u małych dzieci, ale z tego typu problemami zmagają się również dorośli.

Czy czynniki genetyczne mają wpływ na prawdopodobieństwo wystąpienia alergii?
Na wystąpienie reakcji alergicznych mają wpływ geny. Szacuje się, że prawdopodobieństwo alergii u dzieci wzrasta nawet do 40 proc. w sytuacji, gdy jeden z rodziców miał w młodości problemy tego typu. W przypadku, gdy mama i tata zmagali się z alergią, niebezpieczeństwo wystąpienia tego problemu wzrasta do 70 proc. Istotne jest to, że dzieci dziedziczą ogólną skłonność do alergii, ale nie oznacza to, że pociecha będzie miała problemy z tymi samymi produktami co rodzice. Dziedzicznie przekazywany jest nieżyt błony śluzowej, astma oskrzelowa, wyprysk atopowy skóry.

Czy alergię może wywołać proszek?
Tak. On często jest przyczyną grzybicy skórnej, może wywoływać swędzenie, a nawet deregulować proces snu. Pierwszym krokiem, ku rozwiązaniu problemu jest zmiana proszku. Na rynku istnieją też produkty hipoalergiczne, więc warto je znaleźć. Reakcje alergiczne mogą być też wywołane przez składniki płynów do płukania i płynów zmiękczających. Jeśli to możliwe, należy ograniczyć ich stosowanie.

Jak należy prać, by zminimalizować szansę na niepożądane reakcje skóry?
Przede wszystkim nie należy używać zbyt dużej ilości proszku. Jeśli wsypiemy go więcej, wcale nie wpłynie to na skuteczność prania. Należy używać tylko tych detergentów, które zawierają mała ilość fosforanów. Niewskazane jest pranie wstępne, a maksymalna temperatura nie powinna przekraczać 60 C. Dużą gwarancją tego, że nasza skóra nie zareaguje negatywnie jest dokładne płukanie. Piorąc w pralce najlepiej je powtarzać. Pralki Beko z programem BabyProtect gwarantują całkowite wypłukiwanie proszku i stuprocentową likwidację zarazków. Mogą być polecane osobom z wrażliwą skórą.

Czy są tkaniny, których alergicy powinni unikać?
Niebezpieczne są włókna wełny, które mogą wywoływać wysypkę na ramionach, a nawet na innych częściach ciała. Niekorzystnie mogą działać na skórę wyroby ze skóry ze względu na to, że barwniki w niej obecne zawierają kobalt. Najlepsze są ubrania z przewiewnej bawełny i jedwabiu. Jednak nawet w przyjaznych dla alergika materiałach barwniki mogą wywoływać niepożądane reakcje. Dlatego ważną regułą jest pranie nowego ubrania przed pierwszym założeniem.

Czy są pralki, które gwarantują całkowite skuteczne i przyjazne dla alergika pranie i płukanie?
Nowoczesne pralki są coraz bardziej przyjazne dla alergików i małych dzieci. Właśnie pralki Beko wyposażone w program BabyProtect mogą wprowadzić więcej spokoju i ulgi w trudne życie alergika. Połączenie cykli intensywnego prania i płukania powoduje to, że wrażliwa skóra nie jest już narażona na kontakt z nieprzyjaznym proszkiem.

Czy pies w domu zwiększa niebezpieczeństwo alergii?
Niekoniecznie. Nie należy z góry przesądzać, że dziecko negatywnie zareaguje na psią sierść, która potencjalnie może stać się alergenem. Oczywiście wskazana jest uważna obserwacja, czy u dziecka występują jakieś objawy alergii. Decyzję o rozstaniu się z czworonogiem należy przeprowadzić jednak dopiero po konsultacji z lekarzem.

Jak rozwiązać problem wszechobecnej sierści naszego włochatego pupila?
Technologie zastosowane w pralkach Beko gwarantują, że wyskubywanie lub wygotowywanie sierści pozostałej w ubraniach nie będzie już najmniejszym problemem. Funkcja PUPIL polegająca na wielokrotnym płukaniu gwarantuje całkowitą czystość ubrań. Dodatkowe podgrzewanie wody skutecznie rozluźnia włókna tkanin przed płukaniem, co powoduje, że sierść jest skutecznie usuwana.

Czy dzieci narażone są szczególnie na wystąpienie jakiegoś rodzaju alergii?
Najpoważniejszym zagrożeniem jest atopowe zapalanie skóry (ATZ), nazywane też wypryskiem atopowym. Skóra chorego dziecka traci barierę ochronną zbudowaną z lipidów. Choroba zwykle atakuje w pierwszym roku życia. W niemal 50 proc. przypadków czynnikiem decydującym o wystąpieniu tej choroby jest alergia na pokarm. Szczególnie niebezpieczne są: orzeszki ziemne, orzechy, pszenica białko mleka krowiego, białko jaja, ryby i soja.

Jak radzić sobie z alergią u dziecka?
Najlepszym sposobem jest stopniowe aplikowanie dziecku coraz większej dawki substancji, które wywołują u niego reakcję alergiczną. W ten sposób organizm może oswoić się z nieprzyjazną substancją i z czasem problem może przestać być aktualny. Alergeny można podawać doustnie lub w postaci zastrzyku. Cały ten proces, który nazywa się odczulaniem musi odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza specjalisty alergologa.

Jaki jest najlepszy sposób walki z alergią?
Najprostszym sposobem na uniknięcie niebezpieczeństwa alergii jest zidentyfikowanie jej źródła. Powinniśmy po prostu rozpoznać (konsultując się ze specjalistą), jakie substancje, pokarmy czy bodźce wywołują u nas niepożądane dolegliwości, po czym unikać z nimi kontaktu.

Używanie przyjaznych sprzętów gospodarstwa domowego: pralek i zmywarek Beko przyniesie alergikowi ulgę. Rodzice, którzy martwią się o zdrowie i stan skóry swojego dziecka mogą z pewnością spać spokojniej.

Powrót na górę strony.